Co jest potrzebne w samochodzie, gdy wyjeżdżasz za granicę?

Wyjeżdżając za granicę należy zadbać o cały szereg formalności, również jeśli chodzi o wyposażenie samochodu. Co warto zabrać ze sobą, podróżując po krajach Europejskich i jak zadbać o ochronę auta w trakcie wyjazdu? Najważniejsze informacje zebraliśmy w krótkim poradniku.

O czym należy pamiętać podróżując po Polsce?

Poruszając się samochodem po polskich drogach, należy pamiętać o kilku niezwykle istotnych aspektach. Jednym z nich będzie z pewnością obowiązkowe wyposażenie pojazdu, na które składa się sprawna gaśnica i trójkąt ostrzegawczy, dzięki któremu można ostrzec innych kierowców o potencjalnym zagrożeniu.

Kierowcy muszą również pamiętać o regularnych przeglądach technicznych oraz o opłaceniu składki OC. Takie ubezpieczenie jest w naszym kraju obowiązkowe, a za jego brak grożą dotkliwe kary finansowe. Warto podkreślić jednocześnie, że jego wysokość nie jest stała i zależy od oceny ryzyka oraz od strategii rynkowej towarzystw ubezpieczeniowych. To właśnie dlatego warto wykorzystać możliwości, jakie daje porównywarka OC/AC, dzięki której właściciel pojazdu zyskuje szybki dostęp do różnych ofert, by móc wybrać tą najkorzystniejszą. Z takiej szansy korzystają nie tylko osoby, chcące przedłużyć ubezpieczenie, ale również i kierowcy, zdecydowani na zakup nowego auta, chcący przeanalizować wysokość stawki OC dla wybranego modelu i rocznika.

Wyjazd za granicę a wyposażenie auta

O obowiązkowe wyposażenie samochodu należy zadbać nie tylko w Polsce, ale również i poza jej granicami. Wjeżdżając do krajów, położonych na obszarze Starego Kontynentu, należy mieć ze sobą już nie tylko trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę, ale również cały szereg innych akcesoriów. To przede wszystkim dobrze wyposażona apteczka, a także kamizelki odblaskowe, nie tylko dla kierowcy, ale również i dla pasażera. W wielu krajach, do których należy np. Słowacja czy Chorwacja, policja może także sprawdzić, czy na wyposażeniu samochodu znajduje się komplet zapasowych żarówek, a nawet zapasowe bezpieczniki. W Czechach, Hiszpanii i na Słowacji należy też posiadać koło zapasowe i narzędzia, pozwalające na jego wymianę. Wśród mniej konwencjonalnych, ale również obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu, wymienić można również zabezpieczenie antywłamaniowe, wymagane we Francji, dodatkowe okulary, które może sprawdzić policja w Hiszpanii oraz linkę holowniczą, wymaganą na Słowacji.

Czego nie może zabraknąć w samochodowej apteczce?

Podróżując za granicę, należy zadbać także o stosowne wyposażenie apteczki, odpowiadające unijnym normom. Zgodnie z dyrektywami, nie może w niej zabraknąć sterylnych opatrunków, plastrów i opasek elastycznych, ale również i większej chusty opatrunkowej i chust trójkątnych. Na obowiązkowe wyposażenie apteczki będzie składała się również folia termiczna, chroniąca poszkodowanego zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem, nożyczki i rękawice lateksowe, dające ochronę osobie, która udziela pierwszej pomocy. Co ważne, w apteczce samochodowej nie należy przewozić żadnych leków, co warto mieć na uwadze, organizując zagraniczną wycieczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *